Bitcoin Cash, Bitcoin Cash nedir? Moon Bitcoin Cash

Bitcoin Cash Nedir? Değeri Nedir?

Thodex Bitcoin Cash, Thodex Bitcoin Cash nedir? Moon Thodex Bitcoin Cash; Aradığınız Bitcoin Cash artık yenilenen teması ile Thodex'de

Bitcoin Cash, internet için yaratılmış, kullanıcılar arası bir elektronik nakittir. Merkez bankası olmaksızın işlem görür ve herhangi bir üçüncü tarafın çalışmasını veya varlığını gerektirmez. Bitcoin Cash, Bitcoin projesinin eşler arası dijital nakit sistemi olarak devamıdır. Bitcoin Blockchain defterinin bir dalı olarak, daha fazla büyüme ve ölçeklenme imkanlarına sahip bir sisteme sahiptir. Bitcoin Cash’in yaratıldığı 1 Ağustos 2017 tarihinde Bitcoin’e sahip olan kullanıcılar aynı miktarda Bitcoin Cash’e de sahip oldular. Eğer Bitcoin’ler üçüncü bir kurum tarafından tutuluyorsa Bitcoin Cash’lerin o kurumdan istenilmesi gerekebilir.1 Ağustos tarihinden sonraki bütün işlemler ise ayrıdır, yani Bitcoin ve Bitcoin Cash tamamen ayrı iki para birimi haline dönüşmüştür.

Bitcoin Unlimited ve Segregated Witness savaşının galibinin SegWit olduğu çok önceden belli olmuştu. New York’ta buluşan sektörün kilit oyuncuları, SegWit2x aktivasyonunda karar kılmış ve fikirleri taban tabana zıt Bitcoin Core geliştiricileri ve madenciler arasında orta yol bulunmuştu. Buna göre, 1 Ağustos’ta kullanıcı aktivasyonlu soft fork’a gidilecek ve imzalar işlemden çıkarılarak işlem boyutu yüzde 75’e kadar azaltılacaktı. Böylece hem daha fazla işlem yapılacak hem işlemlerin onaylanma süresi hızlanacak hem de işlemler için bir süredir yüksek meblağlardan ödenen işlem ücretleri tekrar cüzi değerlere inecekti. 3 ay sonrasında, Kasım ayında ise blok boyutu 2MB’a çıkarılacaktı. Kasım ayındaki gelişmenin Bitcoin ağını ikiye bölmesi beklenirken sektörde yepyeni bir gelişme yaşandı:Gölgede kalan BIP91 protokolü kısa sürede müthiş bir madencilik desteği görerek aktive edildi. BIP 141’i, blok boyutunun artırılmadan, yalnızca SegWit’in kabul edilmesi şeklinde olan protokolü aktive etmek için dolaylı yollardan biri olan BIP 91’in aktive edilmesiyle herkes gözünü bir sonraki hedefe dikti: BIP 141.

Ağustos ortalarında yüzde 95 madenci desteğine ulaşması beklenen SegWit önce kilitlenip daha sonra aktif hale getirilecek; böylece bitcoin ağının ikiye bölünme ihtimali ortadan kalkacaktı. Ancak oyuna yeni giren Roger Ver önderliğindeki Bitcoin Cash, kripto gündemini bir kere daha karıştırdı. Peki Bitcoin Cash nedir ve bundan sonra Bitcoin’e ne şekilde etki edecek? Bitcoin Cash, önce BCC olarak anılsa da bir diğer kripto para BitConnect’in kısaltmasının BCC olmasından ötürü daha sonra BCH olarak kabul gördü. Tıpkı BTC gibi “merkezsiz, eşten eşe bir para birimi” olarak tanıtılan BCH, blok boyutunu 8 MB’a çıkararak ağ sıkışması sorununa çözüm getirmek üzere geliştirildi. BCH bunun yanı sıra 2 yenilik daha getiriyor. “Tekrar oynatma ve ortadan kaldırma koruması” olarak isimlendirilen özellik ile BTC ve BCH chain’leri tamamen ve kesin olarak ayrılıyor ve iki chain’in bir arada bulunmasındaki sorunlar ortadan kalkıyor.

2)Bitcoin Cash Borsası

 • Paribu  : 31 Temmuz’da Paribu Bitcoin Cash’i destekleyeceğini duyurdu.
 • Koinim : 30 Temmuz’da Koinim Bitcoin Cash’i destekleyeceğini duyurdu.
 • ViaBtc  : 17 Temmuz’da ViaBTC Bitcoin forkunu kabul ettiklerini, yeni bir maden havuzu başlattıklarını, Bitcoin Cash’i bünyelerinde listelediklerini ve Bitcoin’e 1 e 1 oranda Bitcoin Cash aktarımı yaptıklarını açıkladı.
 • Okcoin : 23 Temmuz’da OKCoin ve OKEX Bitcoin forkunu kabul ettiklerini, Bitcoin Cash’i bünyelerinde listelediklerini ve Bitcoin’e 1 e 1 oranda Bitcoin Cash aktarımı yaptıklarını açıkladı.
 • Btcbox : 8 Temmuz’da BTCBox Bitcoin forkunu desteklediğini açıkladı.
 • Bithumb : 24 Temmuz’da Bithum, Bitcoin forkunu kabul ettiklerini, Bitcoin Cash’i bünyelerinde listelediklerini ve Bitcoin’e 1 e 1 oranda Bitcoin Cash aktarımı yaptıklarını açıkladı.Mercury Cash : 31 Temmuz’da Mercury Cash Bitcoin forkunu desteklediklerini, Bitcoin Cash’i bünyelerinde listelediklerini ve BCC/USD ile USD/BCC arasında işlem hizmeti vereceğini açıkladı.
 • Huobi : 27 Temmuz’da Huobi Bitcoin Cash’i bünyesinde listeledi.
 • QuadrigaCX : 27 Temmuz’da QuadrigaCX hem BTC hem de BCC ile işlem yapacaklarını ve kullanıcılarına Bitcoin’leri kadar Bitcoin Cash vereceklerini açıkladı.
 • Toubi.com : 25 Temmuz’da toubi.com  hem BTC hem de BCC ile işlem yapacaklarını ve kullanıcılarına Bitcoin’leri kadar Bitcoin Cash vereceklerini açıkladı.
 • Korbit : 26 Temmuz’da Korbit BTC hem de BCC ile işlem yapacaklarını ve kullanıcılarına Bitcoin’leri kadar Bitcoin Cash vereceklerini açıkladı.
 • Kraken : 27 Temmuz’da Kraken Bitcoin forkunu kabul ettiklerini, Bitcoin Cash’i bünyelerinde listelediklerini ve Bitcoin’e 1 e 1 oranda Bitcoin Cash aktarımı yaptıklarını açıkladı.
 • Coinfloor : 24 Temmuz’da Coinfloor BTC ve BCC ile işlem yapacaklarını açıkladı. 28 Temmuz’da şirket Bitcoin Cash’i listelediklerini bildirdi ve kullanıcılarına 1 e 1 oranda aktarım yapılacağını söyledi.
 • HitBtc : 26 Temmuz’da HitBTC hem BTC hem de BCC ile işlem yapacaklarını açıkladı.
 • Quoınexchange : 27 Temmuz’da QUOINEXCHANGE Bitcoin forkunu kabul ettiklerini, Bitcoin Cash’i bünyelerinde listelediklerini ve Bitcoin’e 1 e 1 oranda Bitcoin Cash aktarımı yaptıklarını açıkladı.
 • Btcpop : 19 Temmuz’da BTCPOP forktan sonraki tüm gelişmeleri kabul edeceğini açıkladı.
 • Bitfinex : 27 Temmuz’da Bitfinex Bitcoin forkunu kabul ettiklerini, Bitcoin Cash’i bünyelerinde listelediklerini ve Bitcoin’e 1 e 1 oranda Bitcoin Cash aktarımı yaptıklarını açıkladı.
 • Bitgrail : Bitgrail 28 Temmuz’daBitgrail hem BTC hem de BCC ile işlem yapacaklarını ancak durum stabil hale gelirse başlatacaklarını açıkladı.
 • BitStar Ex : 29 Temmuz’da BitStarEX hem BTC hem de BCC ile işlem yapacaklarını ancak durum stabil hale gelirse başlatacaklarını açıkladı.
 • Mercado Bitcoin : 29 Temmuz’da Mercado Bitcoin hem BTC hem de BCC ile işlem yapacaklarını ancak durum stabil hale gelirse başlatacaklarını açıkladı.
 • MrCoin : MrCoin hem BTC hem de BCC ile işlem yapacaklarını ancak durum stabil hale gelirse başlatacaklarını açıkladı.
 • Yobit.net : 31 Temmuz’da YoBit BTC/BCC ve BCC/BTC işlemlerini başlattı.

3) Cüzdan adresleri (En değerli 6 Bitcoin Cash cüzdan adresleri)

1- The 135 milyon dolar Big Dog

Bitcoin Cash cüzdan adresi, 19hZx234vNtLazfx5J2bxHsiWEmeYE8a7k şu anda tüm tedarikin %1,61’ini veya 134,6 milyon dolarlık Bitcoin Cash’i bulunduruyor.278.000’den fazla BCH’yi elinde bulundurmak, çok sayıda gelen ve giden işlemleri üretmek demek.Şaşırtıcı bir şekilde, bu yılın haziran ayında 162.000’den fazla BCH’den kurtuldu. Bu durum, bu adresin bir madencilik havuzu, takas veya cüzdan sağlayıcısıyla ilgili olmadığını gösteriyor olabilir.

2-The Multisig 70 milyon dolar Wallet

Bitcoin Cash zenginleri listesinin ilk 15’inde sadece bir çoklu görüşme adresi görmek oldukça ilginç.Cüzdan adresi 3DD91Qx1Tat7zGWhtcowXCFZTrePstERYu,148.000’den fazla BCH içeriyor ve ilk işlemi birkaç hafta önce tamamlandığı için oldukça yakın zamana kadar bir bakiyeye sahip değildi.Geçtğimiz günlerde bile, hala nispeten büyük iki işlem gerçekleşti.Bu hızda, 75 milyon dolar değerinde BCH’ı aşmak hiç bir şekilde sorun değil. Bu büyük bir biriktirici ya da soğuk depolamaya yönelik bir borsa hareketi.

3- 63,8 milyon dolar and Counting

Son zamanlarda ek 24.903 BCH tarafından dengesini arttı Bir adres 1FoKDqYPGwHpPJTshTucY3FezMBGCYZ7FQ hızla zenginler listenin en üstüne çıkıyor.Bu adreste 132.000 BCH var ve artık neredeyse 64 milyon dolar değerinde. Bu değer muhtemelen önümüzdeki aylarda daha da artacak.BU cüzdan türü büyük olasılıkla bir borsa ile ilişkili gibi görünüyor.

4- Bordering on 60 milyon dolar

En kripto yatırımcılarının dikkatini çeken Bitcoin Cash adres stoklarının sıkıntısı yok.124.000 BCH bulunduran 1JCe8z4jJVNXSjohjM4i9Hh813dLCNx2Sy adresi son bir ay içinde hiçbir işlem yapmadı. Bu adresteki varlıkların değeri 60 milyon doları aşma üzere.Son işlem, Eylül, Ekim ve Kasım 2016’da gerçekleşen tek kayda değer transferler olmasına rağmen, 18 Ağustos 2017’ye kadar uzanıyor. Bu,Bitcoin Cash “forkunun” sadece 2017’de gerçekleşmesi ile biraz garip.

5- The 55 milyon dolar Club

Çok miktarda fon tutan bir başka tuhaf Bitcoin Cash cüzdan adresi 1EeBbBiJGvVzemoLodsrZxv9sEKq1dz1KT’dir.Yukarıdaki adrese göre daha az aktarım aldı ve herhangi bir yeni etkinlik oluşturmuyor.Yaklaşık 115.000 BCH’lik bir dengeyle, şu anda 55 milyon doların üzerinde bir değerde.Son işlem tutarı, bu yılın 4 Mart tarihine kadar olmasına rağmen, tutarı ihmal edilebilir.

6- The 48 milyon dolar Wallet

Bitinfo listelerine göre, şu Bitcoin Cash adresi “13trzcocngHQdEzRGjyqoSYNva17BmaJKt”şu anda 101,000 BCH’nin biraz altında bulunuyor.Geçtiğimiz hafta veya ay boyunca kayda değer bir değişiklik görmedi. Görünüşe göre bu özel adres şu anda aktif olarak kullanılmıyor.Bu, kullanıcıların sürekli olarak bu tür büyük miktarları düzenli olarak piyasaya taşınmasını bekleyeceğinden, çok fazla soru ortaya çıkarıyor.En son işlem, BCH fiyatının 627.72 dolar seviyesinde yer aldığı 4 Kasım 2017’ye dayanıyor.

NFC (Near Field Communication) nedir?

NFC,‘öncü’ ve ‘hedef’ cihazlar arasında elektromanyetik radyo alanlarının etkileşime geçerek bir takım veriler aktarmasıdır. Örneğin anahtar kartınız ve otel odanızın kapısı gibi. Kısa menzilli olması bakımından Bluetooth’a benzer ve RFID standartlarının bir alt kümesi sayılmaktadır.

— 10 Şubat, Cumartesi günü yeni bir Bitcoin Cash cüzdanı duyuruldu. Adı Handcash. Özelliği ise Near Field Communication olması.Cüzdan şu an BETA aşamasında ancak isteyenlerin deneysel olarak tüm Android cihazlara indirmesi mümkün.

HandCash bir NFC Bitcoin Cash cüzdanı

Bir grup yazılımcı HandCash isimli yeni bir cüzdan oluşturdu. Bu cüzdan Android telefonlar için bir Bitcoin Cash cüzdanı. Şu an için platform BETA aşamasında ama cüzdanın asıl amacı kullanımı kolaylaştırmak ve yeni birçok özelliği var. En önemli özelliği ise NFC ödemelerini saniyeler içerisinde yapabiliyor olması. Bu özellik birine elden para vermeye benzetiliyor, bu yüzden adı Handcash Uygulamayı kullanan herkes, NFC sistemi ile cüzdan adresi veya QR kodu olmadan işlem yapabilir.

‘Cashtag’ Kullanıcı Adları ve Şifrelenmiş Yedekler

NFC kullanım kolaylığına ek olarak cüzdan, işlemler için kullanıcı adlarını kullanıyor. Bu sisteme de ‘Cashtag’ adı veriliyor ve yazılımcıların dediğine göre bu kullanıcı adları hiçbir cüzdan adresine bağlı değil ama telefonunuzun ID’sine bağlı. Bu da bir kullanıcının, başka bir kullanıcıya Bitcoin Cash gönderirken sistemin her seferinde, her işlem için yeni bir adres oluşturduğu anlamına geliyor.

Dahası da var. Yazılımcıların dediğine göre Android uygulamasının tek dokunuşla cüzdan yedeğini alabilme özelliği var. Bu da genel olarak sistemlerde kullanılan 12 karakterli yedek sistemden daha farklı ve kolay. Yazılımcılar, hem cüzdanın yedek dosyasını şifreleyecek hem de ‘cashtag’ kullanıcı adı altında bir Google Drive dosyasında saklayacak bir sistem geliştirmişler.

4 – Bitcoin Cash Nasıl alınır ?

1- Düşük komisyonlarla çalışan ve güçlü bir altyapıya sahip Binance‘de hesabınız yoksa önce bir hesap açın.Dilerseniz Bitfinex, Bittrex gibi borsalar üzerinden de Bitcoin Cash alma işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Devam eden aşağıdaki adımlar Binance borsası için geçerli.

2- Hesabınıza Bitcoin transfer edin.

3- Bitcoin’leriniz hesaba geçtikten sonra sol üstte bulunan Exchangebölümünden Basic‘e giriş yapın. İleri düzey kullanıcılar Advanced‘ı de kullanabilirler.

4- Sağ tarafta bulunan arama kutucuğuna BCC yazın ve BCC/BTC çiftine tıklayın.

5- Buy BCC bölümünden fiyat ve miktar bilgisi girerek satın alma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Buradaki işlemi daha da basitleştirmek istiyorsanız Market‘e tıklayın ve sadece ne kadar BCC alacağınızı girin. Yalnız bu işlemde ödeyeceğiniz komisyon biraz daha fazla olacak.

6- Fiyat ve miktarı girdikten sonra Buy BCC butonuna tıklayın.

Ek bilgi : En düşük komisyonla Bitcoin Cash alınabilecek borsa olarak Binance ve KuCoin karşımıza çıkıyor. Yüksek işlem hacimleri, kaliteli hizmeti ve kimlik onaysız işleme izin vermesi nedeniyle bu borsalar tercih edilebilir.

5 – BİTCOİN CASH FİYATI NE KADAR ?

1 Ağustos 2017 tarihinde piyasaya 175 Amerikan Doları seviyelerinden giriş yapan Bitcoin Cash, ilk günlerinde hızla büyüyerek 465,45 dolara kadar yükseldi. Sonrasında ise hızlı büyümenin verdiği etkiyle kullanıcıların kar etme amaçlı bu para birimini satmaya başlamalarıyla 300 dolar seviyelerine kadar geriledi. Bitcoin Cash, 01/10/2018 18:46 itibarıyla TL bazında 3.152,95 TL, Amerikan doları bazında ise $528,58 seviyelerinden işlem görüyor.

01.10.2018 – Pazartesi Bitcoin Cash’e dair güncel kur bilgileri

* AXNET

Sponsored

BCH/BTC $528,91

0,08063 BTC

$865.274

1.635,96 BCH

%0,28
* BITBOX BCH/BTC $527,21

0,080371 BTC

$26.513

50,29 BCH

%0,01
Bitforex BCH/USDT $528,33

528,79 USDT

$66.506.462

125.881,12 BCH

%21,56
OKEx BCH/USDT $528,79

528,6145 USDT

$50.106.764

94.757,00 BCH

%16,25
HitBTC BCH/BTC $528,87

0,080624 BTC

$37.924.283

71.708,26 BCH

%12,30
Huobi BCH/USDT $528,87

528,58 USDT

$36.525.869

69.063,55 BCH

%11,84
HitBTC BCH/USD $529,03

529,29821 USD

$35.401.034

66.916,58 BCH

%11,48
Coinsuper BCH/ETH $528,52

2,32504685 ETH

$29.195.344

55.240,23 BCH

%9,47
CoinEx BCH/USDT $528,14

528,51 USDT

$27.046.203

51.210,26 BCH

%8,77

6- Bitcoin Cash Hakkında yorumlar

Bir kripto paranın değer görüp toplum nezninde bir yerlere gelebilmesi için sadece teknolojik avantajları yeterli değildir. btc’nin bch ye karşı tek avantajlı tarafı merkeziyetsiz olması. bch taraftarları ne yaparlarsa yapsınlar asla insanların güvenini kazanıp ödeme aracı olamaz. teknolojiyse bch den çok daha iyi teknolojiler var.

Merkezi olmayan Bitcoin’in aksine merkezi olan ve üretiminin çok büyük bölümünü tek bir grubun yaptığı dijital paradır. Bitcoin’den çok daha hızlı transfer ve çok daha düşük transfer ücreti sunmaktadır (şimdilik) Bitcoin cash, gerçekten de şuan ki vaziyetiyle nakit para gibi hızlı ve masrafsız transfer imkanı sağlar. blok boyutları 8mb’dır, bu Bitcoin’in 8 katıdır. Bitcoin cash, arkasındaki ciddi maddi güç ve yazılımı sayesinde muhtemelen şuan ki rakamları çok aşacak ve 2018’in en çok kazananlarından biri olacak.

8mb’lık blok boyutu sayesinde, Bitcoin’de yaşanan transfer hızı ve ücreti sorununa kripto paraların decentralization (merkezi olmama) ilkesinden ödün vererek, orta vadede bir çözüm sunan Altcoindir.
Bitcoin cash, decentralization denen olaydan şu nedenle ödün vermektedir:
Bitcoin, full node (tüm transfer geçmişini ve adresleri saklayan zincir*)üzerinden çalışmaktadır. şu anda bu zincirin boyutu 150 gb civarında olmakla birlikte, isteyen herkesin evindeki bilgisayara bu zinciri kurup cüzdanını oluşturma ve kendi Bitcoin’ini zincire bağlı şekilde saklama fırsatı vermektedir. bu zincirin dünyanın her tarafında sıradan insanlar tarafından saklanması ve doğrulanması, Bitcoin’in varlığını, büyük mining şirketleri gibi odaklardan özgürleştirmektedir; yani bu sayede Bitcoin ölümsüzdür. bunu da uzun vadede zincirin 1mb’lık bloklarla beslenmesi sayesinde garanti altına almaktadır.

Bitcoin cash ise Bitcoin’in 1mblık transfer bloğu dar boğazından dolayı uzayan transfer süreleri ve paralelinde artan transfer ücretleri*sorunlarını blokları 8mb boyutuna yükselterek çözmek istemektedir (bkz:scaling) (bkz:scalability). doğal olarak yüksek blok boyutu, daha hızlı büyüyen full node anlamına gelmektedir. hızlı büyüyen full node, orta vadede sen ben gibi insanların kullanamayacağı büyüklükte harddiskler gerekeceği anlamına gelecektir. bu da full node çalıştıran kişilerin sayısını azaltacak ve çoğunlukla büyük mining şirketleri tarafından çalıştırılan az sayıda merkezileşmiş full node dağılımına yol açacaktır. bu da paranın fişini çekme kontrolüne bile sahip olma derecesine yükselecek birkaç mining şirketi anlamına gelmektedir. ayrıca virüs hack gibi saldırılarla Blockchaini tehdit etme gayesinde olanların işi kolaylaşacaktır.

Elimde patlayan coin. Çok bir para değil 250 300 lira civarı bch sahibiyim btc den döndüğümden beri 1600 dolardan 1350 ye geri döndü. hiç çevrim yapmayıp btc olarak kalsaydım üçe katlamıştım. bu mallığımdan sonra aldığım btc leri öylece btcturkte bıraktım. onlar 2 ye katlandı neredeyse.

Temel tartışma konuları Bitcoin ve Bitcoin Cash’in yıllardır devam eden “on-chain ve off-chain” tartışması : Güney Kore’de düzenlenen Deconomy konferansı, Vitalik Buterin, Bitcoin.com’un Ceo’su Roger Ver, Craig S Wright, BlockStream’in CSO’su Samson Mow’un ve Lightning Network tanıtım yazarı Joseph Poon gibi konuşmacılara ev sahipliği yapıyor. Sahne sırası gelen Roger Ver ve Samson Mow kripto paralar konusunda farklı iki görüşe sahip. Temel tartışma konuları Bitcoin ve Bitcoin Cash’in yıllardır devam eden “on-chain ve off-chain” tartışması.

Vitalik Buterin’in Bitcoin ve Bitcoin Cash hakkındaki yorumlarını anlık tweet atarak belirtti: Bitcoin ve Bitcoin Cash hakkındaki yorumlarını anlık tweet atarak belirtti. Vitalik Buterin ise bu tartışmanın bir kısmına anlık tweet atarak katıldı ve tartışma hakkında ve Craig S Wright’ın görüşü konusunda çeşitli yorumlar yaptı. Bilmeyenler için Bitcoin Cash, geçtiğimiz yılın ağustos ayında, en büyük kripto paranın nasıl ölçeklendirileceği konusunda uzun zamandır devam eden bir anlaşmazlık sonrasında başlatılan Bitcoin forkudur.

Bitcoin işlem sayılarını arttırmak için daha yenilikçi SegWit ve Lightning Network ile “off-chain” teknolojileri kullanmakta :Bitcoin işlem sayılarını arttırmak için daha yenilikçi SegWit ve Lightning Network ile “off-chain” teknolojileri kullanmakta. Öte yandan Bitcoin Cash ise bu kapasiteyi arttırmak için daha temel bir düzeyde yani “on-chain” olarak blokların boyutunu periyodik olarak arttırmayı planlamakta. Ölçekleme de her iki tarafının da artıları ve eksileri var ancak iki ağın böylesine farklı çözümler üretmesi ve ayrı kitleler tarafından benimsenmesi protokollerin nasıl birbirinden farklı işleyebileceklerini gösteriyor.

Vitalik Buterin, Bitcoin Core geliştiricilerinin ağı sürekli olarak geliştirerek daha etkin bir hale getirmelerini alkışlamak gerektiğini belirtiyor: Roger Ver konuşmasına, sahip olunan blokların kapasitelerini arttırma gibi bir yaklaşımın güvenli bir yol olabileceğini belirterek işlem ücretlerinde bir patlama ile kullanılamayacak seviyelere gelmesi yerine böyle bir yolun izlenebileceğini belirterek başlıyor. Vitalik Buterin, bu açıklamaya katıldığını belirterek, Bitcoin Core geliştiricilerinin ağı sürekli olarak geliştirerek daha etkin bir hale getirmelerini ve bu şekilde her geçen gün daha büyük blokları işlemesini mümkün kılmalarını alkışlamak gerektiğini söylüyor.

Vitalik Buterin, SegWit’in blok boyutları hakkında yapılan bir karışıklığı da düzeltiyor: Vitalik Buterin, ayrıca SegWit’in blok boyutları hakkında yapılan bir karışıklığı da düzeltiyor. Samson’ın Segwit sayesinde blok boyutlarının 4 mb‘a kadar çıkabileceğini belirtti. Vitalik Buterin, bunun doğru olduğunu ancak SegWit’in adaptasyonuna bağlı olarak 1.3-2.4 mb bloklar yaratabileceğini vurguluyor.

7- Bitcoin Cash Mining(madencilik)

Bitcoin Cash Madenciliği, karmaşık olan matematiksel bulmacaları çözme sürecidir. Her kripto para topluluğunun en önemli kısmı madencilerdir. Madenciler hem işlemleri yasal olarak yaparlar hem de yeni coinleri dolaşıma çıkarırlar. Madenciler, bir işlem bloğunu başarılı bir şekilde oluşturdukları Zaman ödüller alırlar. Bitcoin Cash ağında ödül şu anda blok başına 12,5 BCH’dir.

Bitcoin Cash Madenciliğine Nasıl Başlamalı? : Gelecekte madencilikten elde edilen coinlerin saklanacağı bir cüzdan oluşturulmalıdır. Ayrıca, güvenlik önlemi olarak bir wallet.dat dosyasını ayrı bir cihaza yedeklemek gerekir. Bilgisayarın çökmesi ya da saldırıya uğraması sonucu, bu dosya olmadan para geri alınamaz. Daha sonra yalnız mı madencilik yapılacak yoksa bir madencilik havuzuna mı girileceği konusu netleştirilmelidir. Madencilik havuzları, bir gurup madencinin bilgisayarlarının güçlerini birleştirerek oluşturdukları bir platformdur. Bir havuzda algoritmalar daha kolay çözülebilecektir. Havuz bir ödül aldığında, kullanıcıların havuza yaptıkları işlemci gücü katkısı oranında pay alırlar. Bunun yanı sıra kendi başına madencilik yapan biri bir işlem blokundan 12,5 BCH tek başına kazanır. Yalnız başına madencilik için yüksek donanımlı cihazlara ve yüksek elektrik enerjisine ihtiyaç vardır. Bu nedenle genellikle madenciler havuzları tercih etmektedirler.

Bitcoin Cash Bitcoin’den Daha mı Karlı? : Bitcoin Cash madenciliği, Bitcoin madenciliğine benzemektedir. Ancak, birkaç temel farkı vardır. Bitcoin’in blok sınırı 1 MB iken Bitcoin Cash’in blok sınırı 8 MB’dır. Bu nedenle, Bitcoin madenciliği için daha büyük bloklar, daha fazla hesaplama gücü ve çıkarılmak için daha fazla yatırım gerekmektedir. Ayrıca büyük bloklar madenci için daha fazla işlem ücreti anlamına gelmektedir. Her iki kripto para aynı Blockchain’i paylaşmaktadır. Her iki kripto para için de ödül 12,5 coindir. Bununla birlikte Bitcoin Cash’in fiyatı 1.064 Dolar iken Bitcoin’in fiyatı ise 7,600 Dolar’dır. Aradaki bu fark şaşırtıcıdır.

Bitcoin Cash Madenciliği İçin Donanım ve Yazılım : Madencilik, ASIC madenciliği yapılıyorsa karlıdır. Ayrıca, Bitcoin Cash madenciliği için birçok program vardır. Bunlardan en popüler olanları CGminer ve BFGminer’dir. Bu iki programın arayüzü çok karmaşıksa EasyMiner kullanılabilir. Seçilen yazılım donanımdan etkileneceği için, donanımla uyumlu programlar alınmalıdır. Madencilik havuzları kullanılacaksa, en iyi Bitcoin Cash madencilik havuzları;

( F2Pool – ViaBTC – Bitcoin.com – AntPool – BitClup – BTC.Top – BTC.com )

BCC Bulut Madenciliği: Bitcoin Cash madenciliği için yatırım yapmak istemeyenler,bulut madenciliği seçeneğine yönelirler. Bulut madenciliği, uzak veri merkezlerinden paylaşılan bilgisayar işlemci gücünün kullanılmasını gerektirir. En popüler bulut madenciliği hizmetleri, Hashflare ve Genesis Madenciliktir.

 8 – Bitcoin Cash Yükselir mi?

Bitcoin Cash(BCC-BCH) Bitcoin’in ilk Hard Fork’u dolayısıyla oldukça popüler hale gelmişti. Bitcoin’i Fork bitene kadar elinde tutanlar BCH’ye ücretsiz sahip oldular. Ancak büyük çoğunluk satın almak zorunda kaldı. Bitcoin Cash , BTC ye destek olması için piyasaya sürüldü ve BTC’nin yeni versiyonu olarak lanse edildi. Bitcoin Cash’in kurucusu olan Roger Ver sektörde oldukça tanınan bir lider ve yatırımcı aynı zamanda Bitcoin.com’un da kurucusudur. Bu avantaj BCH’nin yatırımcılar tarafından çabuk benimsemesine neden oldu. Bitcoin Cash‘e yatırım yapmanın önemli gerekçeleri vardı, BTC’den daha hızlı işlem yapabilme kabiliyetine sahipti ve satın almak içinde fiyatı ucuzdu. Birçok yatırımcı Bitcoinden daha iyi performans sergileyeceğine inanıyordu ayrıca Bitcoin fırsatını kaçıranlar tekrar bir fırsat daha kaçırmak istemiyordu. Roger Ver ve ekibi bazı pazarlama jargonlarını iyi kullandılar ve pazara agresif bir şekilde saldırdılar. ”Bitcoin fırsatı çoktan bitti” propagandası yapan ekip BCH önemli miktarda yatırımcı toplamayı başardı. Coinbase borsasında listeleneceği söylentisi, yatırımcının BCH’ye saldırmasına neden oldu ve 5000 doların üzerine çıktı. Aslında Coinbase’de listelenme söz konusu değildi ucuz fiyata BCH alan Coinbase çalışanlarının piyasayı tezgaha getirmesinden başka bir şey değildi. Coinbase söylentiyi çıkaranları tespit edip işlerine son verdi.

Bu Bitcoin Cash‘in tartışılmasına neden olan tek olay değildi tabi. Roger Ver ve ekibi piyasaya köpek balığı gibi dalmış ve buda farklı komplikasyonlara neden olmuştu. Örneğin Bitcoin Cash’in gerçek Bitcoin olduğu söylemi o kadar rahatsızlık verici olmuştu ki Coinbase, Bitcoin Cash‘in ”Bitcoin” olmadığı açıklamasına neden oldu. Ve asıl kırılmanın bu açıklamayla geldiğini söylemek yanlış olmaz.

Değerli okuyucularımız şunu bilmelidir ki manipülasyonların %90’ı doğrudan borsalar ve çalışanları tarafından yapılır.

Bitcoin Cash (BCH) şu anda 650 $ ‘dan işlem görüyor, ancak birçok yatırımcı satın alma konusunda oldukça isteksiz görünüyor. Bunun başlıca nedenleri piyasadaki genel güven eksikliği dışında Yıldırım ağı ile Bitcoin Cash’in avantajının elinden alınmış olmasıdır. Roger Ver tabi bu iddaayı kabul etmiyor o başka. Twitter hesabı olan Bitcoin bu söylemi fazlasıyla dile getirmesi nedeniyle askıya alınmıştı, tabi bugün açıldı. Hesap askıya alınınca kısa süreli de olsa hesabın sahibi bir Türk oldu. hesaptan atılan ilk tweet merhaba twitter oldu.

Bitcoin Cash (BCH) bir yükseliş aralığında işlem görüyor. Yazı sırasında Bitcoin Cash 1.693 dolar seviyesinden işlem görmekte. Bitcoin Cash bugün 1.600 dolarlık seviyelerle ticarete girdikten sonra bir aylık rekorunu kırdı ve Bitcoin Cash 1.700 doların üzerine fırladı. Trading View’daki Stokastik RSI, grafik analitiği ortalama bandın üzerinde yükselirken alım satım fiyatı için bir boğa koşusunu tasvir ediyor. Bitcoin Cash’in mevcut piyasa değeri 29,2 milyar dolara ulaşırken, piyasa listesinde 4’üncü sırada yer alıyor.Geçtiğimiz hafta, fiyatlar %22,36 artarken, Bitcoin Cash’in ilk 10 listesindeki en büyük gösterge olduğu iddia ediliyor. Bitcoin Cash piyasası 1.700 doları aşmadan önce zemini kurarak, son 24 saatte fiyatını yaklaşık %13 oranında arttırdı.

Daha önceki yazılarda yazdığım gibi bu piyasayı kumar olarak görenler için kısa vadade tahmin yapmak bu piyasada hemen hemen imkansız.Yarın sabah Bitcoin cash 5000 dolara yükselebileceği gibi 1000 dolara da düşebilir.Akla mantığa ve böyle bir teknolojiye yatırım yapanlar için sevindirici haberim ise yatırım tavsiyesi olmamakla birlikte Bitcoin Cash uzun vadede kesinlikle yükselir.Fiyatlar tamamen matematiksel verilerle belirlenmekte. Coinmarketcup.com sitesine giriş yaptığımızda her coinin merket cup yani market değeri ve sayısı yazmakta.Market cup yani market değerini de circulating supply yani piyasada dolaşan Bitcoin cash sayısına böldüğümüzde 1 Bitcoin cashin o anki piyasa değerini bulmamız mümkün.

Bu yazıyı yazdığım sıralarda market değeri 47.466.955.162 dolar yani yaklaşık 47,5 milyar dolar olan Bitcoin cashin piyasada dolaşan sayısı ise 16.873.300 yani yaklaşık 17 milyon tane 47,5 milyar doları 17 milyona böldüğümüzde yaklaşık olarak 2813 dolar buluyoruz.Buda bu yazıyı yazarken ki Bitcoin cashin değeri.

Bunu neden yazdığımı ve karmakarışık olduğunu düşünenleriniz olabilir ancak bu verileri bilmeden yatırım yapmanın ahmaklık olduğunu düşünüyorum.Hemen hemen her gazetede her dakika haberi yapılan bu kripto paralar 2017 nin son günlerinde inanılmaz derecede manipüle edilmekte.

Hemen hemen her ülkenin bakanları başbakanları hatta Cumhurbaşkanları bile Bitcoin’e güvenmeyin patlayabilir demesine rağmen Bitcoin cash, Bitcoin sağlam ve mantıklı temellere oturtulmuş teknolojik bir ürün olduğundan düşmemekte direnmekte.

Bitcoin’e, Bitcoin cashe ve benzer kipto paraları elinin tersiyle itmek bana göre ülkeye matbaayı sokmamakla aynı şeydir.Hatta Tübitak vb kurumlar bir an önce bu konu üzerinde çalışmalı ve yerli kripto parayı çıkarmalı ve bu teknolojiden geri kalmamalıdır.

Matematiksel verilere geri dönersek Bitcoin cashin market değerinin 100 milyar dolara çıkması halinde piyasa değeri yaklaşık 5500 dolar olacaktır. Bitcoin’in şu anki market değerinin 229 milyar dolar olduğunu düşünürsek Bitcoin cashin market değerinin bu değerlere hatta çok daha yukarılara yükselmesi hiç de mantıksız görünmemekte.

Bitcoin Cash Geleceği

Bitcoin Cash(BCH), 17,2 milyar dolarlık piyasa değeri ile şu anda dördüncü en büyük kripto para olmasına karşın Bitcoin(BTC)’in oldukça tartışılan bir forkudur. İlk ortaya çıktığı zaman, bazıları Bitcoin’in daha iyi bir versiyonu olduğuna inanıyordu. Başlangıçta Bitcoin’den çok daha hızlı ve daha ucuz görünüyordu ve bu özelliği değişmedi. Ancak, Bitcoin tüm bu sorunları Lightning Network veya benzer gelecekteki yükseltmeler yardımıyla çözdüğünde Bitcoin Cash’in geleceği ne olacak?

Bitcoin Cash, pek çok yatırımcı arasında Bitcoin’in alternatif versiyonu olarak hala popüler. Bu durumda, 50 dolarlık bir alışverişi Bitcoin Cash ile yaptığınız zaman Bitcoin alışverişinden çok daha ucuza mal olacak. Yani, alışverişlerde Bitcoin kullanılmaz. Şu anda, düşük hacim ve işlemlerden dolayı, Bitcoin işlem ücretleri düşük. Ancak Bitcoin 20.000 dolarlık en yüksek seviyesine geldiğinde, işlem ücretleri inanılmaz derecede yüksekti. Bunun nedeni madencilerin daha yüksek kazanç sağlayan Bitcoin’i tercih etmeleri. Bunun sonucunda düşük değerli işlemlerden de yüksek işlem ücretleri alınıyordu. Bitcoin Cash şu anda bu probleme çözüm olmakta iyi bir iş çıkarıyor ancak şu soru akıllara geliyor: Bitcoin Cash sadece bu özelliği ile ne kadar tutunabilir?

Son birkaç aydır, Bitcoin Cash’in en büyük savunucularından, Roger Ver ısrarla Bitcoin Cash’in gerçek Bitcoin olduğunu söylüyor. Roger Ver ayrıca, Bitcoin.com’un, sahibi ve site aracılığıyla, Bitcoin Cash’in daha değerli olduğu yönde haberler yapıp yatırımcıları etkilemeye çalışıyor. Hatta o kadar ileri gitti ki bu yüzden Bitcoin Cash hakkında twit yasağı getirildi. Ancak Roger Ver tüm bu yasaklara rağmen propagandalarına devam etti. Bitcoin Cash’in geleceği getireceği yeniliklerle belli olacak.

Bitcoin Cash şu anda bir boğa döneminde gözüküyor ve Bitcoin karşısında değer kazanıyor. Ancak grafiklerde, önümüzdeki haftalarda bir kırılma olasılığı görünüyor. Önümüzdeki birkaç hafta, yılın geri kalanında Bitcoin Cash’in nasıl fiyatlanacağı yönünde etkili olabilir.

Kripto para piyasası büyüdükçe, Bitcoin Cash de büyük olasılıkla büyümeye devam edecek. Diğer taraftan birçok yatırımcı paralarını Bitcoin Cash’in de aralarında bulunduğu piyasa değeri en yüksek 20 kripto paraya yatırıyor. İlk zamanlarda yatırımcılar, her türlü kripto paraya, temel ve uzun vadeli beklentiler olmaksızın çok azda olsa da yatırım yapıyordu. Ancak, piyasada yatırımlar şirketleşme yönünde hisse senedi olarak olgunlaştıkça, yatırımcılar daha temkinli hale geldi. Bitcoin Cash büyük ihtimalle benzer bir planlama yapmak zorunda kalacak. Bu nedenle Bitcoin Cash en değerli dördüncü kripto para pozisyonunu korumak ve daha ilerisine taşımak için yeni gelişmelere ve projelere ihtiyaç duyacak.

10 – Bitcoin Cash 2018 – 2019 – 2020 Tahminler ve Analizler

2018 – Temmuz ayı Tahminleri ve analizleri: Bitcoin Cash (BCH / USD) 724.23 seviyesinde işlem görmektedir. Kripto’nun sözleri, Bitcoin Cash için düşüş eğilimi gösteren saatlik bir ortalama ile hareketli ortalama seviyesinin altında işlem görmektedir. Şu anda, kripto para biriminin teklifleri Bollinger Bands gösterge çubuklarının orta sınırına yakın hareket ediyor. Seviye 850.20 seviyesinde bir test beklenirken, 420.50 seviyesine yakın bir hedefle aşağı yönlü bir trendin düşmeye devam etmesini ve daha fazla gelişmesini beklemek gerekir. Bitcoin Cash satışlarının muhafazakar alanı, Bolgerer Bands gösterge çubuklarının üst sınırında 850.50’de bulunur. Bitcoin Cash düşüşüne devam etme seçeneğinin kaldırılması, Bollinger Bands gösterge bantlarının üst aralığının yanı sıra saatlik bir periyotla hareketli bir ortalama ve çift tırnakların alanın üstündeki kapanışının bir çöküşü olacaktır. BCH / USD için yükseliş trendinde bir değişiklik gösteren 1000.50. Bollinger Bands göstergesinin bantlarının alt sınırlarının bozulması durumunda, düşüşü hızlandırması beklenmektedir.

Kripto para izleme portalı BitInfoCharts isimli siteden alınan verilere göre Bitcoin Cash ağı 2.1 milyon sayısının üzerinde işleme maruz bırakıldı. BCH topluluğu tarafından uygulanan performans testinin amacı “milyonlarca düşük ücretli işlemi” gerçekleştirebilmek olarak ifade ediliyor. Yirmi dört saat içerisinde gerçekleştirilen işlemler Bitcoin Cash Blockchaini’nin kapasitesini ve ölçeklenebilirliğini gözler önüne serecek. Bunun yanı sıra test sayesinde geliştiricilere ve BCH ağında merkezsiz uygulamalar ya da diğer hizmetler yöneten işletmelere faydalı verilerin sağlanması amaçlanıyor.

Performans testi 1 Eylül 2018 tarihinde gerçekleştirildi. Bu tarihten 10 hafta sonra yani kasım ayı içerisinde Bitcoin Cash ağında bir yükseltmenin uygulanması planlanıyor. Kasım yükseltmesinden önce gerçekleştirilen bu testin oldukça önemli olduğu ifade ediliyor.

Bitcoin Cash performans testinin ardından BCH işlemlerinin sayısında büyük bir artış yaşandı. Bunun sonucunda BCH işlemleri gün içerisinde bütün kripto para işlemlerinin %63’üne karşılık gelecek seviyeye kadar yükseldi. BCH’den sonraki en çok işlem sayısı ise ETH’den geldi.

BitInfoCharts’a göre Bitcoin Cash ağındaki işlemlerin ortalama ücreti test sonrasında hiç artış göstermedi. Yazılım Mühendisi Jameson Lopp testin başarılı geçtiğini ve ortaya güzel sonuçlar koyduğunu ifade etti.

31 ARALIK 2018 TARİHİNDE TAHMİNİ PİYASA DEĞERİ :  12,6 Milyar dolar

BİRİM BAŞINA CARİ FİYAT

30 AĞUSTOS 2018’DEN İTİBAREN : 554 $

FİYAT TAHMİNİ 1 EKİM 2018’DE (USD)   :  582 $

FİYAT TAHMİNİ 31 ARALİK 2018 (USD) : 720 $

% 1 EKİM 2018 OLARAK DEĞİŞTİR :

31 ARALIK’TA DEĞİŞİKLİK% 2018   :  %30

MART AYI BAŞLANGIÇ FİYATI : $1,257.54

1 NİSAN 2018 ORT. TAHMİN : $1,750.00

31 ARALIK 2018 ORT. TAHMİN : $2,721.43

1 NİSANA KADAR TAHMİNİ ARTIŞ : 39.16%

31 ARALIK’A KADAR TAHMİNİ ARTIŞ : 116.41%

2019 Bitcoin Cash Fiyat Tahminleri ve Analizleri

Analistlerin tahminleri ve kullanılan yöntemler baz alındığında Bitcoin Cash’in taban fiyatı Min. 94 Dolar Max. fiyat ise 94.000 Dolar. Ortalama fiyat beklentisi 2800 Dolar olarak belirlenmiş.

2020 Bitcoin Cash Tahminleri ve Analizleri

Kripto para sektörünün tanınmış isimlerinden Bitcoin Cash’in destekçilerinden Roger Ver yaptığı açıklamayla dikkatleri üzerine çekti. ETH kullanım yaygınlığının ve fiyatının hızla artmasına dikkat çek Ver bunun devam edeceğini ve Bitcoin’in krallığını kaybedeceğini iddia etti. Roger Ver, Bitcoin’in en güvenilir yatırımcılarından biri olarak sektörün en başarılı şirketlerinden blockchain.info ve Bitpay.com’un da yatırımcıları arasında bulunuyor. Ver’in bugün yaptığı açıklamaya göre ETH ve Bitcoin Cash gelecek yıllarda en fazla artış gösteren ve en fazla kazandıran kripto paralar olacaklar. Bitcoin’in mevcut altyapısıyla çok yavaş bir işlem hızına sahip olduğuna ve ağda bir yoğunlaşma olduğu anda gönderi komisyonlarının çok fazla arttığına dikkat çekti.Bugünlerde daha fazla insan Blockchain teknolojisinin önemini anlamaya başladı. ETH sıkıntılı geçen bir dönem sonrası gösterdiği artışla yine dikkatleri üzerine çekti. Ethereum’un merkeziyetsiz platformu daha kullanıcı dostu ve bu alandaki potansiyeli ortaya koyabilecek kabiliyetlere sahip. Bununla birlikte uzmanlar şu anki durumun değişmesi ve Bitcoin’in aşağılara düşmesi için bir neden görünmüyor. Ethereum’un artan sirkülasyonuyla birlikte Bitcoin de büyük yatırımcıların sektöre girişiyle birlikte çift haneli artışlar gösterebiliyor.

1980’li yılların sonlarında kurduğu yazılım şirketiyle beraber üne kavuşan John McAfee, yaptığı Bitcoin tahmininde hala daha iddialı olduğunu 2 Şubat’ta Twitter üzerinden vurguladı. Bitcoin’in bundan 2 yıl sonraki fiyatı hakkında tahminde bulunan McAfee, Bitcoin’in “2020 sonunda 500 bin $” olacağını söylemişti. McAfee Kasım 2017’de Bitcoin’in beklediğinden çok daha hızlı büyüdüğünü ve yaptığı bu tahmini 500 bin $’dan 1 milyon $‘a çıkardığını söylemişti. McAfee hala daha bu tahmininin arkasında duruyor.

Ancak McAfee’nin tahmini bu kadarla kısıtlı değil. Aslında McAfee bir tahmin yapmaktan ziyade bir iddiaya girdi diyebiliriz. McAfee, Bitcoin’in 2020 sonunda bu seviyeye ulaşmaması durumunda “ulusal televizyonda kendi  yiyeceğini” söylemişti. Bitcoin 2020 sonunda bu seviyeye ulaşmazsa ve McAfee sözünde durmak isterse bile ulusal bir televizyonun McAfee’nin bunu yapmasına izin vereceğini sanmıyoruz. Zaten McAfee de büyük ihtimalle bu tahmininin arkasında ne kadar durduğunu netleştirmek amacıyla bu kadar iddialı konuşuyor. Tabii bu demek değil ki McAfee’nin tahminin tutmazsa biraz alay etmeyeceğiz.

McAfee’ye göre uyguladığı “tahmin modeline” göre Bitcoin fiyatının 2017 sonunda 5 bin $ olması gerekiyordu. Durum “beklenenden” çok daha farklı gelişti ve Bitcoin Aralık ayında 20 bin $’a kadar yükseldi. Tüm kripto para piyasasıyla birlikte Bitcoin de o zirveye göre şu an çok daha düşük durumda. Geçtiğimiz ayla kıyasladığımızda kripto paraların toplam piyasa hacmi en az %40 daha az. Tabii bu da insanların McAfee’nin hala daha tahmininin arkasında durup durmadığını merak etmelerine yol açtı. Ne de olsa Bitcoin’in 2020’de 1 milyon $ olması için şu anki halinden 100 kat daha büyük olması gerekiyor ki bu da öyle çok kolay bir şey değil.

11 –  Bitcoin Cash Ne kadar ?

1 Bitcoin Cash = 528,14 Dolar

1 Bitcoin  Cash = 3.140,70 TL

Günlük Değişim % -0.23
Saatlik Değişim % -0.42
Haftalık Değişim % 13.15